Jak powstają papiery ozdobne? Część I

person Wysłane przez: papercast.pl list W: Ciekawostki W dniu: comment Komentarz: 0 favorite Kliknięć: 3032

Produkcja papieru ma dość długą historię. Jej początki datuje się na 107 rok n.e. Wynalezienie papieru przypisuje się Tsai Lunowi. W tamtym czasie, w Chinach, do produkcji papieru wykorzystywano włókna lnu, bawełny lub morwy. Z czasem zastąpione je innymi włóknami roślinnymi i rozpowszechniono na całym świecie. Dzisiaj papier używany jest niemal na każdym kroku, a technologia jego produkcji znacząco się zmieniła.

Jak produkowany jest papier ozdobny?

Zacznijmy od surowców, które mają główny wpływ na zastosowanie, wygląd oraz właściwości mechaniczne papieru. Głównym składnikiem papieru jest celuloza pochodząca z drewna lub makulatury. Czysta celuloza uzyskana w wyniku roztwarzania drewna ma barwę brązową i wykorzystuje się ją do produkcji mocnych papierów pakowych typu Kraft. Stąd większość stosowanych opakowań posiada taką barwę. Papiery ozdobne, szczególnie te ekologiczne, często imitują tego rodzaju wyrób, jednakże do ich produkcji używa się barwionej makulatury. A co z pozostałymi papierami ozdobnymi, w których skład wchodzą m.in. papiery barwione w masie metalizowane lub fakturowane? Trudno jest przecież zabarwić brązowy papier celulozowy. Wymyślono więc technologię bielenia celulozy i uzyskano biały papier nadający się do druku, pisania lub barwienia w masie. Celuloza bielona stanowi główny surowiec do produkcji papierów ozdobnych jednakże trend pro-ekologiczny oraz chęć powtórnego wykorzystania papieru sprawiły że rozpoczęto produkcję z wykorzystaniem włókien wtórnych pochodzących z makulatury. Papiery takie cechuje obecność wtrąceń, niższa białość oraz gorsze parametry wytrzymałościowe. Jednakże koszt surowca sprawia że są one bardzo często stosowane w produkcji wielu papierów, z których korzystamy na co dzień. Wykorzystanie makulatury jako źródła włókien do produkcji papierów ozdobnych była tylko kwestią czasu. Aby uatrakcyjnić produkt i uplasować go w grupie wyrobów klasy premium, producenci papieru postanowili wykorzystać dodatkowe źródła włókien, zastępując część surowców pozostałościami włókien innych roślin pochodzących z przerobu surowców pochodzenia organicznego czy recyclingu skór lub szmat. Obok celulozy i makulatury jednym z częściej wykorzystywanych surowców do produkcji papierów ozdobnych jest bawełna. Z uwagi na wysoką cenę oraz bardzo długie włókna produkowane są z niej wyjątkowe papiery wykorzystywane w produkcji ekskluzywnych zaproszeń, wizytówek i kart okolicznościowych. Biorąc pod uwagę zastosowany surowiec można śmiało stwierdzić, że Tsai Lun był pierwszym twórcą papieru ozdobnego.

 

Jak z drewna uzyskuje się papier?

Wałki drewna po wcześniejszym okorowaniu i pocięciu na tzw. zrębki trafiają do celulozowni gdzie poddawane są procesowi roztwarzania chemicznego. W wyniku tego uzyskuje się masę celulozową tzw. pulpę. Poddaję się ją później wymywaniu ługu powarzelnego, bieleniu, odwadnianiu i prasowaniu. Uzyskuje się w ten sposób arkusze celulozy, które w postaci bloków trafiają do papierni. W przypadku makulatury proces roztwarzania nie występuje. Tutaj bloki sprasowanej makulatury trafiają bezpośrednio ze skupów. Kolejnym procesem jest przygotowanie masy papierniczej. Do tego celu służą hydropulpery czyli ogromne zbiorniki z wirnikami w środku. To w nich następuje rozcieńczenie makulatury lub celulozy do stężenia pozwalającego na przepompowanie masy rurociągami do maszyny papierniczej.

Jeżeli interesuje Ciebie budowa maszyn papierniczych, skład papieru i jego dalsza droga, nie zwlekaj i zapoznaj się z częścią II.

 

Komentarze

Brak komentarzy!

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień