Podstawowe techniki druku na papierach ozdobnych

person Wysłane przez: PaperCast list W: Ciekawostki W dniu: comment Komentarz: 0 favorite Kliknięć: 3439

Papiery ozdobne, wykorzystywane do produkcji zaproszeń, broszur, folderów, wizytówek i tym podobnych materiałów, pełnią pośrednio funkcję informacyjną oraz reklamową. Nic zatem dziwnego, że większość dostępnych rodzajów papieru ozdobnego przystosowana jest do wykonywania nadruków tekstowych oraz graficznych. Duże możliwości nanoszenia nadruków dają zwłaszcza ozdobne papiery gładkie, stosowane przy wydrukach czarno-białych oraz kolorowych – zarówno w warunkach domowych, jak i zastosowaniach profesjonalnych. Za pomocą drukarek atramentowych i laserowych łatwo dają się również zadrukowywać papiery transparentne, ekologiczne, metalizowane i perłowe.

Druk cyfrowy i offsetowy

Najpopularniejszymi metodami druku na papierach ozdobnych są druk cyfrowy oraz offset. Druk cyfrowy pozwala na wykonanie wydruku bezpośrednio z pliku komputerowego. Jest szybki, stosunkowo tani i pozwala uzyskać wysoką jakość produktu finalnego. Pozwala na zadruk papieru o niemal dowolnej gramaturze, często przekraczającej 300 g/m2, a nawet dochodzącej do 400 g/m2. Stwarza również możliwość nanoszenia zmian graficznych lub tekstowych dla każdej odbitki, doskonale sprawdza się zatem, jako metoda personalizacji produktu. Stosowany jest głównie do projektów mniejszych rozmiarów, jak ulotki, wizytówki czy zaproszenia. Druk cyfrowy dzielimy na atramentowy (wykorzystujący tusz barwnikowy lub pigmentowy) oraz laserowy (albo wykorzystujący technologię LED). Przy zastosowaniu druku atramentowego do papierów metalizowanych lub perłowych, należy się upewnić, że czas schnięcia jest optymalny. Niektóre hurtownie papierów ozdobnych posiadają w swoim asortymencie specjalistyczne materiały i tonery, przystosowane do tradycyjnych drukarek domowych. Druk cyfrowy stosuje się zazwyczaj do niewielkich nakładów. W przypadku nakładów większych bardziej opłacalne jest zastosowanie druku analogowego – offsetowego. To najczęściej stosowana technika druku płaskiego, wykorzystująca formę drukową do przenoszenia obrazu na podłoże drukowe. Najczęściej stosowana jest do drukowania książek, czasopism czy folderów i nie pozwala na wprowadzanie zmian do odbitek. W ostatnim czasie na popularności zyskuje również typografia, pozwalająca na zadruk papierów o gramaturach nawet do 700 g/m2 i dedykowana papierom bawełnianym.

 

Sitodruk i termodruk

Sitodruk jest jedną z najstarszych metod druku, często wykorzystywaną również obecnie, ze względu na niskie koszty. Umożliwia druk na zróżnicowanych fakturach i zastosowanie szerokiej gamy kolorów. Jest również odporny na warunki atmosferyczne. Formą drukową jest w tym przypadku szablon, nałożony na siatkę przez którą przetłacza się farbę. Często jest wykorzystywany do druku na tekturach ozdobnych. Termodruk z kolei nazywany jest również hot-printem i jest techniką nadrukowywania termicznego. W technologii hot-stamping, wykorzystuje folię do tłoczenia na gorąco oraz matrycę, wykonaną z materiału przewodzącego ciepło. Hot-stamping to metoda uszlachetniania druku, bardzo często stosowana do produkcji eleganckich wizytówek z wypukłym drukiem, wyczuwalnym przez dotyk. To ciekawy i zyskujący na popularności sposób zdobienia kartek okolicznościowych, etykiet, zaproszeń czy artystycznych publikacji. Termodruk wykorzystuje również drukarki termiczne, ale posługuje się także techniką złocenia bezmatrycowego. Złocenie bezmatrycowe, jako bazę do naniesienia folii stosuje druk tonerowy – pod wpływem temperatury folia przykleja się do tonera. Technika ta pozwala na znaczne obniżenie kosztów przy drukach niskonakładowych.

Komentarze

Brak komentarzy!

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień