Gramatura, grubość i wolumen papieru. Jak to rozróżnić?

person Wysłane przez: Marcin Pietrzak list W: Ciekawostki W dniu: comment Komentarz: 0 favorite Kliknięć: 5325

Jednym z najważniejszych i głównych parametrów papieru oprócz jego formatu jest oczywiście gramatura. Każdy z nas zamawiając wydruk w drukarni spotkał się z tym określeniem, jednak duża część osób nie wie co dokładnie oznacza ten parametr i często utożsamia go z grubością papieru. W pewnym sensie mają oni rację, jednakże aby odnieść gramaturę do grubości podłoża należy wspomnieć o jeszcze jednym ważnym parametrze, a mianowicie o wolumenie - zwanym również stopniem spulchnienia. Spróbujmy uszeregować te definicje, zaczynając od wspomnianej gramatury. Jej miarą jest g/m2 co oznacza, że gramatura papieru określa masę jednego metra kwadratowego wyrobu papierowego wyrażoną w gramach.  Zatem im większa jest gramatura papieru, tym arkusz wyrobu papierowego jest cięższy. Wydawać by się mogło, że cięższy papier przy tej samej powierzchni powinien być grubszy. W większości wyrobów tak właśnie jest, przy czym nie zawsze wzrost gramatury jest wprost proporcjonalny do wzrostu grubości. O tym jak kształtuje się zależność pomiędzy gramaturą a grubością mówi właśnie wolumen czyli stosunek gramatury papieru do jego grubości wyrażonej w μm. Większość papierów dostępnych na rynku posiada stopień spulchnienia równy jedności, co oznacza że produkt o gramaturze 100 g/m2 powinien posiadać grubość rzędu 0,1mm. Są jednak papiery o wyższym wolumenie i określa się je mianem pulchnych lub objętościowych. Stosuje się je najczęściej w druku książek aby uzyskać dużą objętość gotowego wyrobu przy zastosowaniu mniejszej ilości arkuszy papieru. Istnieją także papiery posiadające wolumen mniejszy od jedności. Za przykład może tu posłużyć papier transparentny zwany kalką. Jej grubość jest niezwykle niska w odniesieniu do gramatury a ci co mieli z nią do czynienia wiedzą jak niewiele miejsca zajmuje ryza papieru i jak ciężka ona jest. Reasumując, jeśli chcemy poprawnie dobrać papier do określonego celu powinniśmy kierować się zarówno parametrem gramatury jak i wolumenem (oba parametry podawane są zazwyczaj przez producenta w karcie technicznej produktu).

I tak dla potrzeb wykonania wizytówki warto pokusić się o nieco grubszy papier o gramaturze powyżej 250 g/m2. Jeśli będzie do tego objętościowy, sprawi wrażenie produktu ekskluzywnego i z pewnością wyróżni osobę wręczającą tego rodzaju wizytówkę. Jeśli szukamy papieru pod kartkę okolicznościową lub zaproszenie, rozważmy papiery w gramaturach od 200 do 350 g/m2. Te z niższego zakresu doskonale sprawdzą się dla składanych wersji zaproszeń, natomiast cięższe wersje będą odpowiednie dla produktów jednokartkowych. Przy wyborze podłoża drukowego należy również pamiętać o technicznych możliwościach urządzenia drukującego. Nie każde bowiem radzi sobie z wyższymi gramaturami.
Papiery w gramaturach od 60 do 160 g/m2 doskonale nadają się na broszury, ulotki, gazetki, druki korespondencyjne czy koperty. Ich grubość oraz sztywność nie powinna przysporzyć problemów podczas druku nawet na najprostszych drukarkach domowych.

Komentarze

Brak komentarzy!

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień