Jak powstaje papier ozdobny? Część II
W pierwszej części naszego wpisu opisaliśmy historię papieru ozdobnego oraz proces przygotowania masy papierniczej. W tej części zajmujemy się składem papieru ozdobnego, jego produkcją oraz możliwościami wykończenia. Zapraszamy do lektury!
Co znajdziemy w składzie papieru ozdobnego?
Do masy papierniczej dodaje się wypełniacze w postaci kaolinu, wybielacze optyczne, barwniki, środki zaklejające i retencyjne oraz kilka innych dodatków poprawiających ruchowość maszyny papierniczej. Dodatki te nie tylko wpływają na pracę maszyny papierniczej, ale przede wszystkim decydują o wyglądzie i właściwościach danego podłoża papierowego. Wszystkie te składniki miesza się w ogromnych kadziach po czym, po odpowiednim rozcieńczeniu, masę papierniczą kieruje się na maszyny papiernicze. Tutaj dzieje się magia. Na maszynę wylewa się masę o stężeniu ok 1%. Czyli na początku maszyny papierniczej, 99% masy papierniczej stanowi woda, podczas gdy na końcu maszyny papier zawiera już tylko 4-5 % wilgoci. Jak widać, aby uzyskać 1 kg papieru ozdobnego, konieczne jest usunięcie na tym etapie ponad 90 kg wody. Oczywiście wody obiegowe krążą w układach zamkniętych lub częściowo zamkniętych, ale nie zmienia to faktu, że przez maszynę musi przepłynąć rzeka wody.
Jak zbudowane są maszyny do produkcji papieru?
Maszyna papiernicza dzieli się na trzy podstawowe części. Pierwszą stanowi część sitowa. To tutaj formuje się wstęga papieru i usuwana jest największa ilość wody. Po przejściu przez część sitową wstęga papieru jest już na tyle mocna że może być podana do części prasowej. W tym miejscu papier jest wyciskany pomiędzy wałami prasowymi jak w wyżymaczce pralki Frania. Następnie trafia do najdłuższej części maszyny papierniczej tj. do części suszącej. Wstęga papieru przechodzi pomiędzy gorącymi cylindrami suszącymi i odparowana zostaje reszta wilgoci z papieru. Część susząca podzielona jest na grupy, a przed ostatnią z nich znajduje się prasa zaklejająca. Jest to bardzo ważny etap dla papierów ozdobnych, gdyż tutaj papiery zostają zaklejone powierzchniowo klejem skrobiowym, dzięki czemu możemy po nich pisać a atrament lub farba drukarska nie wnikają w głąb struktury. Ostatnia grupa ma za zadanie dosuszyć papier do konkretnej suchości, a następnie wstęga trafia na nawijak, skąd w postaci kilku- a nawet kilkudziesięciotonowego tamboru papieru przekazywana jest od oddziału konfekcjonowania papieru.
Co dalej z papierem ozdobnym?
Większość papierów ozdobnych uzyskuje swój ostateczny wygląd i właściwości już na etapie zejścia z maszyny papierniczej. Tak jest w przypadku większości papierów niepowlekanych, w skład których wchodzą papiery barwione w masie, papiery ekologiczne czy papiery transparentne. Jednakże część podłoży ozdobnych wymaga dodatkowych procesów wykańczających. Wśród nich jest, chociażby gładzenie maszynowe, dzięki któremu podnoszona jest gładkość papieru. Przykładem takiego zastosowania są papiery satynowane z serii DCP. Innym rodzajem wykończenia jest tłoczenie struktury papieru, dzięki czemu uzyskuje się papiery fakturowane takie jak Elfenbens, Tintoretto, Nettuno czy Via Felt.
Dla papierów powlekanych konieczne jest dodatkowe naniesienie na ich powierzchnię specjalnej mieszanki powlekającej, której często towarzyszą opiłki metalu lub miki. W taki sposób papiery barwione w masie stają się papierami metalizowanymi lub perłowymi.
Ostatnim etapem produkcji papieru ozdobnego jest jego cięcie wzdłużne i poprzeczne do określonego formatu oraz maszynowe pakowanie w tzw. ryzy. Papier w tej formie trafia za pośrednictwem dystrybutorów takich jak PaperCast do klienta końcowego, który tworzy z niego niezapomniane zaproszenia, wizytówki, karty menu i wiele innych…
W tej samej kategorii
- Najczęstsze Błędy w Druku Cyfrowym i Jak Ich Unikać
- Zielona Kreatywność: Przegląd Wyjątkowych Ekologicznych Papierów Ozdobnych
- Koperty Ozdobne na Specjalne Okazje: Jak Wybrać Idealną?
- Druk Broszur i Katalogów Promocyjnych: Klucz do Wzmocnienia Twojej Marki
- Hot-stamping: Dodaj Błysk i Elegancję do Twoich Projektów!
Komentarze
Brak komentarzy!
Zostaw swój komentarz