Jak przygotować zaproszenia ślubne?

person Wysłane przez: PaperCast list W: Ciekawostki W dniu: comment Komentarz: 0 favorite Kliknięć: 11278

Wybór zaproszenia ślubnego, które będzie zgodne ze stylem wesela i dopasowane do estetycznych oczekiwań młodych – jest nie lada wyzwaniem. Warto się do niego przygotować, by zminimalizować ryzyko pomyłki. Przede wszystkim należy przygotować konkretną listę gości, a następnie zastanowić się nad rozmiarem zaproszenia, rodzajem papieru i jego gramaturą, kolorem, czcionką, kopertą oraz techniką wydruku. Na co konkretnie zwrócić uwagę, przygotowując zaproszenia ślubne?

Aspekty techniczne

Przede wszystkim wybierzmy rodzaj naszego zaproszenia tak, aby umieszczony na nim tekst był czytelny. Najpopularniejszy format to C6, B6 oraz DL. Dla zaproszeń ślubnych często wybiera się również kwadratowy format 140×140 mm i wówczas dopiera kopertę w rozmiarze 156×156 mm. Jednym z istotniejszych kryteriów jest rodzaj papieru, z jakiego zostanie przygotowane nasze zaproszenie. To na nim będzie spoczywał ciężar wrażenia estetycznego, jakie chcemy uzyskać. Do wyboru mamy papiery gładkie lub fakturowane, brokatowe, metalizowane, perłowe i zyskujące coraz większą popularność – ekologiczne. Papiery ekologiczne produkowane są z surowców wtórnych i charakteryzują się naturalnym, surowym stylem. Doskonale sprawdzą się w przypadku wesel w stylu eko, które od kilku lat podbijają rynek weselny. Papier na zaproszenie może być biały lub kolorowy. Jednym z najczęstszych wyborów jest matowy papier kredowany, dwustronnie powlekany oraz z odcieniem metalizującym lub opalizującym. W przypadku papierów gładkich bardzo popularne są złocenia oraz srebrzenia bezmatrycowe. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie papieru z tłoczeniem, który dzięki naturalnemu walorowi dekoracyjnemu, nie wymaga umieszczania dodatkowej grafiki. Rodzaj papieru bezpośrednio wiąże się także z gramaturą. Papier na zaproszenia ślubne nie powinien mieć mniejszej gramatury niż 250 g/m2, natomiast w przypadku zaproszeń jednokartkowych pożądana gramatura to 300 g/m2. Odpowiednia gramatura papieru ozdobnego będzie się bezpośrednio przekładała na wizualną jakość naszego zaproszenia.

 

Zaproszenia w niższym nakładzie zazwyczaj drukuje się w cyfrowo (na drukarkach laserowych, atramentowych czy pigmentowych), ale na popularności zyskuje również jedna z najbardziej szlachetnych technik druku czyli typografia. Od nas zależy poza tym wybór rodzaju i wielkości czcionki – młodym często podobają się ozdobne czcionki kaligraficzne, ale nie zawsze są one czytelne – warto zatem zamówić zaproszenie próbne i na własne oczy ocenić efekt. Niezbędną częścią zaproszenia jest również koperta. Zwróćmy uwagę, aby nie była to zwykła koperta listowa, ponieważ niska gramatura nie będzie przystawała do efektu całości. Powinna to być koperta ozdobna, stylem i kolorystyką korespondująca z zaproszeniem. Papier na koperty najlepiej zamówić w tej samej hurtowni papierów ozdobnych, co papier na zaproszenia – dzięki temu zyskamy pewność, że będą do siebie dopasowane.

 

Aspekty merytoryczne

Przygotowując treść naszego zaproszenia, kierujmy się zasadą minimalistyczną – im mniej treści, tym lepiej. Poza oczywistą informacją o ślubie, jego miejscu i dacie, a także wyróżnionych większą czcionką nazwiskach zapraszanych gości – istotne jest umieszczenie prośby o potwierdzenie przybycia, czyli RSVP. Zaproszenia piszemy w trzeciej osobie liczby mnogiej, szczególną uwagę zwracając na stan cywilny zapraszanych gości. Sprawdźmy także, czy nasza lista gości nie zawiera literówek w imionach lub nazwiskach. Popularne jest umieszczanie na końcu zaproszenia wierszowanej prośby o przynoszenie słodyczy lub wina, zamiast kwiatów. Informacja o zaproszeniu również na przyjęcie weselne, powinna być jasno określona. Zwyczaj nakazuje, aby zapraszać na ślub osobiście, na około trzy miesiące przed planowaną uroczystością.

Komentarze

Brak komentarzy!

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień