Rodzaje papierów ozdobnych i ich zastosowanie

person Wysłane przez: PaperCast list W: Ciekawostki W dniu: comment Komentarz: 0 favorite Kliknięć: 4955

Papiery ozdobne są luksusowym rodzajem papieru, którego walory estetyczne wykorzystywane są w różnych branżach. Dzielą się na papiery bezdrzewne, w 100% produkowane z celulozy, niekiedy z dodatkiem masy celulozowo-bawełnianej. Usunięcie ligniny z przestrzeni pomiędzy włóknami celulozowymi w procesie produkcyjnym sprawia, że papiery ozdobne zyskują większą wytrzymałość mechaniczną oraz stają się odporne na starzenie. Papiery ozdobne mogą być również papierami drzewnymi, w których wykorzystuje się włókna wtórne z makulatury.

Zastosowanie papierów ozdobnych

Papiery ozdobne znajdują zastosowanie przede wszystkim, jako materiały promocyjno-reklamowe. Wykorzystuje się je w produkcji katalogów, broszur i folderów czy zestawów do korespondencji. Papiery ozdobne występują również w funkcji papierów biznesowych i służą wówczas do identyfikacji wizualnej firmy – wytwarza się z nich wizytówki, teczki reklamowe, listowniki i papeterię firmową. Papiery ozdobne świetnie nadają się do przetłoczeń, złoceń oraz druku. Z tego względu polecane są na dyplomy, karty okolicznościowe, karty menu, broszury, przywieszki czy etykiety. Są szeroko rozpowszechnione w branży weselnej, jako materiał na zaproszenia ślubne i artystyczne koperty. Stosuje się je również w druku reklamowym i projektach artystycznych. Papiery ozdobne wykorzystywane są również przez branżę opakowaniową, jako ekskluzywne opakowania i artystyczne pudełeczka.

 

Rodzaje papierów ozdobnych

Jednym z kryteriów podziału papierów ozdobnych może być ich gramatura, a więc masa wyrażana w gramach na metr kwadratowy. W ten sposób wyróżniamy bibułę do 28 g/m2, papier 29-160 g/m2, karton 161-315 g/m2 oraz tekturę – powyżej 315 g/m2. Ze względu na specyfikę procesów produkcyjnych wyróżnia się papiery gładkie (białe lub kolorowe), z tłoczeniem, transparentne, metalizowane, perłowedekoracyjne oraz ostatnio bardzo popularne – ekologiczne, produkowane z surowców poddawanych recyklingowi. Papiery gładkie są idealne do nanoszenia druku tekstowego i grafiki (również w warunkach domowych) oraz pozwalają na laminację produktu. Wyróżniamy wśród nich papiery bawełniane, których tekstura zbliżona jest do papierów czerpanych ręcznie. Papiery dekoracyjne z kolei nie umożliwiają nadruku, ale są podatne na cięcie, dlatego sprawdzają się jako detale wykończeniowe. Papiery metalizowane i perłowe są barwione w masie i powlekane dwustronnie. Dają charakterystyczny, opalizujący efekt. Papiery transparentne mają półprzezroczystą strukturę, dają się łatwo zadrukowywać i sprawdzają się nie tylko w produkcji materiałów reklamowych, ale również do wykonywania rysunków technicznych.

Komentarze

Brak komentarzy!

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień