Zastosowania tektur ozdobnych i introligatorskich

person Wysłane przez: Marcin Pietrzak list W: Ciekawostki W dniu: comment Komentarz: 0 favorite Kliknięć: 3393

Tektura jest to najgrubszy materiał papierniczy. Możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje: tekturę litą oraz tekturę falistą. Tektury te różnią się wyglądem, sposobem produkcji oraz zastosowaniem. Tektura falista posiada charakterystyczną falę o różnej wysokości i jest sklejana z kilku warstw cieńszego papieru na maszynie zwanej tekturnicą. Pofalowana warstwa tektury zwana flutingiem wykonana jest najczęściej z makulatury, podczas gdy zewnętrzne, płaskie warstwy zwane linerem można wytworzyć zarówno z celulozy (bielonej lub niebielonej) jak i z makulatury, często zabarwianej w masie w celu imitacji tektury mocnej typu Kraft. 

Tektura lita to produkt charakteryzujący się zbitą strukturą. W zależności od gramatury i zastosowania tektury wyróżnić można produkty o grubości do 2mm oraz powyżej. Grubsze wyroby najczęściej wytwarza się z kilku warstw cieńszej tektury litej poprzez ich sklejenie. W taki oto sposób można uzyskać tektury nawet o grubości sięgającej 4-5 mm. Tektury o grubości do 2mm zazwyczaj produkuje się na wolnobieżnych, okrągłositowych maszynach papierniczych, wykorzystując przy tym makulaturę jako surowiec do produkcji. Gotowy produkt można poddawać gładzeniu lub kaszerowaniu np. z barwionym w masie papierem w celu poprawy własności wizualnych i drukowych gotowego wyrobu. Zarówno tektury lite jak faliste spotkać możemy w naszym otoczeniu. Tektury faliste to najczęściej wykorzystywany surowiec do produkcji pudeł, kartonów oraz wypełnień podczas gdy tektury lite stosuje się w produkcji tulei kartonowych, kątowników oraz przekładek wykorzystywanych np. podczas paletowania  gotowych produktów. Największe zastosowanie w/w wyrobów przypada oczywiście przemysłowi opakowaniowemu, jednakże na rynku znaleźć można tektury klasy premium, które wykorzystuje się w produkcji okładek książek, gier planszowych, puzzli, teczek, kalendarzy, segregatorów oraz opakowań jednostkowych. Ciekawym produktem z grupy litych tektur klasy premium są barwione w masie tektury Les Naturals. Charakteryzują się one bogatą gamą kolorystyczną dzięki czemu mogą być wykorzystywane w produkcji teczek, etykiet oraz ekskluzywnych opakowań. Produkty te można zadrukować, dzięki czemu są doskonałym nośnikiem informacji reklamowej. Do tektur litych o wyższej jakości należy również tektura introligatorska, wykorzystywana w produkcji okładek, albumów oraz pudełek oklejanych papierem lub płótnem. Tektura ta występuje w kolorze szarym (makulaturowym) lub czarnym i cechuje się płaskością leżenia oraz podatnością na klejenie. Na rynku istnieją również  białe lub lekko kremowe tektury o wysokim stopniu spulchnienia i podwyższonej chłonności. Wykorzystuje się je w produkcji podkładek pod piwo, elementów dekoracji stosowanych w rękodzielnictwie, różnego rodzaju makiet, choinek zapachowych itp. Tektury te są podatne na zadruk, gdyż łatwo przyjmują farbę i pozwalają na odwzorowanie kolorystyki drukowanego obrazu.

Wśród tektur ozdobnych znajdziemy także produkt należący do grupy tektur falistych. Jest to czterowarstwowa tektura falista charakteryzująca się obecnością jednej z fal na zewnętrznej stronie produktu. Do jej wytworzenia wykorzystuje się zarówno makulaturę jak i celulozę, w tym również surowce barwione w masie. Na uwagę zasługuje również rodzaj fali wykorzystanej do jej produkcji. Jest to bowiem mikrofala o bardzo niskiej wysokości, która nadaje jej indywidualnego wyglądu. Wyroby wykonane z takiej tektury to głównie opakowania ozdobne stosowane w branży kosmetycznej, opakowania na alkohol, słodycze a także okładki notesów, kalendarzy oraz elementy dekoracyjne używane w produkcji kart okolicznościowych i zaproszeń.

 

Komentarze

Brak komentarzy!

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień