Rodzaje papierów ozdobnych i ich zastosowanie
Papiery ozdobne są luksusowym rodzajem papieru, którego walory estetyczne wykorzystywane są w różnych branżach. Dzielą się na papiery bezdrzewne, w 100% produkowane z celulozy, niekiedy z dodatkiem masy celulozowo-bawełnianej. Usunięcie ligniny z przestrzeni pomiędzy włóknami celulozowymi w procesie produkcyjnym sprawia, że papiery ozdobne zyskują większą wytrzymałość mechaniczną oraz stają się odporne na starzenie. Papiery ozdobne mogą być również papierami drzewnymi, w których wykorzystuje się włókna wtórne z makulatury.
Zastosowanie papierów ozdobnych
Papiery ozdobne znajdują zastosowanie przede wszystkim, jako materiały promocyjno-reklamowe. Wykorzystuje się je w produkcji katalogów, broszur i folderów czy zestawów do korespondencji. Papiery ozdobne występują również w funkcji papierów biznesowych i służą wówczas do identyfikacji wizualnej firmy – wytwarza się z nich wizytówki, teczki reklamowe, listowniki i papeterię firmową. Papiery ozdobne świetnie nadają się do przetłoczeń, złoceń oraz druku. Z tego względu polecane są na dyplomy, karty okolicznościowe, karty menu, broszury, przywieszki czy etykiety. Są szeroko rozpowszechnione w branży weselnej, jako materiał na zaproszenia ślubne i artystyczne koperty. Stosuje się je również w druku reklamowym i projektach artystycznych. Papiery ozdobne wykorzystywane są również przez branżę opakowaniową, jako ekskluzywne opakowania i artystyczne pudełeczka.
Rodzaje papierów ozdobnych
Jednym z kryteriów podziału papierów ozdobnych może być ich gramatura, a więc masa wyrażana w gramach na metr kwadratowy. W ten sposób wyróżniamy bibułę do 28 g/m2, papier 29-160 g/m2, karton 161-315 g/m2 oraz tekturę – powyżej 315 g/m2. Ze względu na specyfikę procesów produkcyjnych wyróżnia się papiery gładkie (białe lub kolorowe), z tłoczeniem, transparentne, metalizowane, perłowe, dekoracyjne oraz ostatnio bardzo popularne – ekologiczne, produkowane z surowców poddawanych recyklingowi. Papiery gładkie są idealne do nanoszenia druku tekstowego i grafiki (również w warunkach domowych) oraz pozwalają na laminację produktu. Wyróżniamy wśród nich papiery bawełniane, których tekstura zbliżona jest do papierów czerpanych ręcznie. Papiery dekoracyjne z kolei nie umożliwiają nadruku, ale są podatne na cięcie, dlatego sprawdzają się jako detale wykończeniowe. Papiery metalizowane i perłowe są barwione w masie i powlekane dwustronnie. Dają charakterystyczny, opalizujący efekt. Papiery transparentne mają półprzezroczystą strukturę, dają się łatwo zadrukowywać i sprawdzają się nie tylko w produkcji materiałów reklamowych, ale również do wykonywania rysunków technicznych.
W tej samej kategorii
- Najczęstsze Błędy w Druku Cyfrowym i Jak Ich Unikać
- Zielona Kreatywność: Przegląd Wyjątkowych Ekologicznych Papierów Ozdobnych
- Koperty Ozdobne na Specjalne Okazje: Jak Wybrać Idealną?
- Druk Broszur i Katalogów Promocyjnych: Klucz do Wzmocnienia Twojej Marki
- Hot-stamping: Dodaj Błysk i Elegancję do Twoich Projektów!
Komentarze
Brak komentarzy!
Zostaw swój komentarz